Při výběru kuchyňské digestoře mnoho lidí zapomíná na dekorativní vliv a zaměřuje se pouze na technické vlastnosti tohoto spotřebiče. Bez kuchyňské digestoře s vysokým výkonem se vůně, pára a tuk nasákne do stěn, záclon, nábytku a čalounění. Nemluvě o situaci, kdy je kuchyně spojená s obývacím pokojem – sem si musíte pořídit digestoř s vysokou absorpční kapacitou.
Kromě důležité role udržování svěží atmosféry ve vašem domě má digestoř také dekorativní funkci. Krb s detaily z přírodního dřeva se může stát předmětem zájmu rustikální kuchyně a vestavěná digestoř podporuje čistý vzhled minimalistické kuchyně.
V tomto článku vám ukážeme, jak vybrat perfektní digestoř pro vaši kuchyni v závislosti na výkonu, provozu a dekoracích místnosti.
Jak si vybrat kuchyňskou digestoř v závislosti na výkonu a rozměrech
Účinnost digestoře je dána absorpční kapacitou. Ta je určena velikostí kuchyně nebo prostoru, ve kterém se vaří, na základě výpočtového vzorce. Není to nic složitého, vše, co musíte udělat, je znásobit objem místnosti desetkrát.
Předpokládejme, že si chcete vybrat digestoř do kuchyně o délce 6 metrů, šířce 4 metry a výšce 3 metry. Objem je 72 m3 (délka x šířka x výška), takže potřebujete digestoř s absorpčním výkonem přes 720 m3/h. Kuchyňská digestoř s výkonem 300 m3/h si s takovýmto prostorem jednoduše neporadí, zvláště pokud jste zvyklí hodně vařit. Vezměte v úvahu absorpční kapacitu, zejména pokud máte kuchyň otevřenou do obývacího pokoje. Nejlepší digestoř pro otevřený prostor by v zásadě měla mít výkon přes 600 m3/h.
Kromě výkonu musíte vzít v úvahu také rozměry varné desky nebo sporáku: nejlepší je rozhodnout se pro digestoř s rozměry o něco většími, než je varná plocha. Na malý sporák můžete připevnit kuchyňskou digestoř o délce 50 cm, ale u varné desky se šesti hořáky budete potřebovat digestoř o délce 90 cm nebo ještě větší.
Dalším mezníkem pro výběr dobré digestoře je počet motorů, ale vězte, že digestoř 330 m3/h se 2 motory nemusí být nutně účinnější než jedna digestoř o výkonu 600 m3/h s 1 motorem. Pokud navíc hledáte digestoř se 2 motory, nezapomeňte zkontrolovat hladinu hluku (db), protože může být hlučnější než ta s jediným motorem.
Si vybrat kuchyňskou digestoř v závislosti na typu ventilace
Volba vhodné digestoře velmi závisí na konfiguraci kuchyně a snadnosti přístupu k ventilačnímu otvoru.
- Odsávací kuchyňská digestoř by měla být namontována co nejblíže k oknu nebo vnější stěně, aby byl zajištěn nejlepší možný výkon. Digestoř pouští vzduch se zbytkovými částicemi ven, zatímco filtr zadržuje mastnotu a pachy.
- Neodsávací kuchyňskou digestoří recirkuluje vzduch: přitahuje kouř a pachy do filtračního systému a po vyčištění jej uvolňuje zpět do kuchyně. I když je to jediná možnosti při absenci přístupu k větracímu otvoru, má digestoř bez ventilace nižší účinnost ve srovnání s digestoří s ventilací a filtr této digestoře se musí často měnit.
Je vhodné zvolit filtry s aktivním uhlím, protože absorbují lépe než filtry vyrobené z viskózových, celulózových nebo polyesterových vláken nebo kovových filtrů, které lze prát.
Jak si vybrat kuchyňskou digestoř podle výzdoby místnosti
Digestoř musí ladit se stylem zařízení místnosti a zvoleným kuchyňským nábytkem.
V moderní kuchyni s minimalistickými akcenty by rustikální digestoř nebo dekorativní digestoř zabrala mnoho prostoru a tak ho přeplnila. Zde jsou vhodnější takové digestoře, které lze zabudovat do skříněk, takže jejich teleskopické prvky umožní jejich vytažení při vaření. Můžete se také rozhodnout pro dekorativní nástěnné digestoře s panely v různých modelech. Je důležité zachovat jednoduchou linii dekoru, zejména v malé kuchyni.
V prostorné kuchyni s rustikálním nebo skandinávským akcentem se můžete rozhodnout pro dekorativní digestoř s dřevěnými rámy. Dekorativní digestoře lze také namontovat nad kuchyňský ostrůvek, což je ideální, pokud do tohoto ostrůvku zabudujete varnou desku.
Nerezová nebo bílá povrchová úprava je vhodná pro tradiční kuchyně, zatímco digestoř s černou nebo měděnou povrchovou úpravou dokonale doplní dekor kuchyně s průmyslovými nebo rustikálními akcenty. Dekorativní digestoř v jedinečné barvě, jako je zelená nebo růžová, se snadno může stát zajímavým bodem kuchyně plné osobnosti.
Bez ohledu na to, jakou kuchyňskou digestoř si koupíte, musíte striktně dodržovat pokyny k instalaci a zohlednit vzdálenost, kterou se doporučuje dodržovat mezi digestoří a povrchem k vaření. Obecně by to mělo být mezi 65 a 75 cm, aby zařízení pracovala na maximální kapacitu, aniž by to ovlivnilo váš manévrovací prostor při vaření. Před výběrem kuchyňské digestoře si vše pečlivě zdokumentujte a vezměte v úvahu výše uvedené informace, abyste si vybrali vysoce výkonný a estetický produkt.