Proč potřebujeme článek o osvětlení ložnice, tzn. místnosti na spaní, kde většinu času trávíme ve tmě? Protože ložnice není pouze místnost, ve které spíme: je to také místo, kde se probouzíme a kde vítáme nový den; je to místnost, kde relaxujeme, kde trávíme intimní chvíle a kde si před spaním přečteme několik stránek knihy a kde si vybíráme oblečení, které si daný den vezmeme na sebe.
Světla v ložnici musí splňovat několik funkcí a současně zvýrazňovat dekor a doplňovat vlastnosti prostoru. Není jednoduché vybrat správné svítidlo a v žádném případě nestačí omezit se pouze na lustr a dvě lampy.
Připravili jsme si pro vás tedy článek s nápady na osvětlení ve vaší ložnici. Z následujících odstavců se dozvíte, jak kombinovat pracovní světlo, okolní světla a přízvuková světla, jak si vybrat žárovky a dozvíte se také další užitečné triky, které byste měli mít na paměti při plánování schématu osvětlení vaší ložnice.
Jak vrstvit světla v ložnici
Stejně jako každá jiná místnost, musí mít ložnice tři typy osvětlení: okolní, pracovní a akcentní. Obtíž spočívá v jejich vyváženém vrstvení, takže můžete vytvořit správnou atmosféru pro jakoukoli činnost pouhým stisknutím vypínače.
Začněte okolními světly (obecnými). Tato světla by vám měla poskytnout dostatek osvětlení k provádění různých činností (ustlání postele nebo jiné). Můžete jej získat buď z přírodních zdrojů nebo ze zdrojů umělého osvětlení.
Okna v ložnici by měla být zdobena průhlednými závěsy, které pustí do místnosti přirozené světlo, a neprůhlednými závěsy, které blokují sluneční paprsky, když budete chtít vytvořit intimní atmosféru vhodnou k odpočinku. Stropní světlo v ložnici je hlavním zdrojem umělého okolního světla. Stropní lampu můžete vyměnit za lustr nebo za stropní svítidlo, dávejte však pozor na délku svítidla: nemělo by být příliš nízko, protože by vás při výměně lůžkovin zmátlo.
Pracovní světlo v ložnici musí být zvoleno tak, aby umožňovalo provádět několik činností současně. Možná bude chtít jeden člověk spát, zatímco ten druhý si bude chtít číst – v tomto případě by měla být lampa na jedné straně postele a/nebo stojací lampa vedle čtecího křesla.
Když mluvíme o lampách v ložnici, musíme se ujistit, že si vyberete lampy s odstínem ve světlé barvě, pokud si budete chtít tedy v posteli číst. Tmavý, šedý nebo černý odstín může mít v místnosti zvláštní estetický dopad, ale nedá vám pro čtení vhodný typ světla.
Obecně zvýrazňující světlo zdůrazňuje architektonické prvky místnosti nebo umělecká díla a v ložnici je zodpovědné za vytvoření intimní atmosféry. K doplnění schématu osvětlení o některé zdroje měkkého světla můžete použít bodová světla nebo LED pásky, které přispívají ke snadnému přechodu do stavu relaxace.
Jak do ložnice vybrat žárovky
Studené nebo neutrální světlo není pro ložnici to nejvýhodnější, protože zastavuje produkci melatoninu a udržuje vás ve stavu bdělosti. Hledejte LED žárovky s teplým světlem až 3 000 Kelvinů. Nejvýhodnější jsou LED žárovky s nastavitelnou intenzitou a barevnou teplotou, protože ty vám nabídnou flexibilitu při formování požadované atmosféry v ložnici.
Nápady na osvětlení moderní ložnice
- Místnost můžete zvětšit pomocí několika osvětlovacích těles umístěných v několika oblastech (na stropě, v rozích místnosti, v blízkosti postele, na okraji stropu). Tímto způsobem vyvážíte atmosféru a prostor získá hloubku;
- Místo lamp, nástěnných svítidel nebo dokonce stropních svítidel můžete použít dostatečné dlouhou lampu (40-50 cm), pokud vás nebude omezovat v pohybu;
- Pokud jste zvyklí si každou noc číst, stolní lampa s nastavitelným ramenem může být mnohem užitečnější než lampa se stínidlem.
Bez ohledu na to, jaké schéma osvětlení si do své ložnice vyberete, vyhněte se umístění jednoho zdroje světla do středu stropu. Zploští totiž vzhled místnosti, neposkytne vám flexibilitu při vytváření požadované atmosféry a neposkytne vám dobrou kontrolu nad světlem v místnosti.